Czy panele ścienne wyciszają

Dźwięki towarzyszą nam na każdym kroku – w domu, w pracy, w przestrzeniach publicznych. Choć nie zawsze się nad tym zastanawiamy, akustyka pomieszczeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i komfort. Nadmierny hałas i pogłos mogą prowadzić do zmęczenia, spadku koncentracji, a nawet problemów zdrowotnych. Dobrze zaprojektowana przestrzeń powinna zapewniać optymalny poziom dźwięku dla danej aktywności. Jednym ze sposobów na poprawę akustyki są panele ścienne. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać je do osiągnięcia idealnych warunków akustycznych we wnętrzu.

Dlaczego warto zadbać o akustykę pomieszczenia?

Czym jest akustyka pomieszczeń? Akustyka pomieszczeń to dziedzina zajmująca się kontrolowaniem dźwięków w zamkniętych przestrzeniach. Obejmuje ona zjawiska takie jak pochłanianie, odbijanie i rozpraszanie fal dźwiękowych przez różne powierzchnie. Parametry akustyczne mają ogromne znaczenie wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają, pracują lub się relaksują.

Korzyści z dobrej akustyki:

  • zwiększony komfort przebywania we wnętrzu,
  • lepsza komunikacja w trakcie rozmowy,
  • wyższy poziom skupienia i koncentracji,
  • redukcja poziomu stresu,
  • optymalne warunki do pracy umysłowej i nauki,
  • poprawa jakości życia osób z zaburzeniami słuchu.

Czy panele ścienne wyciszają pomieszczenie?

Rola paneli ściennych Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych ma kluczowe znaczenie dla jakości akustycznej wnętrza. Gładkie, twarde powierzchnie, takie jak gładkie ściany, podłogi czy okna, odbijają fale dźwiękowe, powodując pogłos i zniekształcenia. Panele ścienne, zwłaszcza te wykonane z materiałów dźwiękochłonnych i porowatych, mogą skutecznie rozwiązać ten problem. Oprócz tego panele ścienne niwelują także odgłosy dochodzące zza ściany. Najlepiej pod tym kątem sprawdzają się panele ścienne tapicerowane.

Jakie panele ścienne (dekoracyjne) wyciszają?

Panele tapicerowane – składają się zwykle z podstawy w postaci płyty OSB, warstwy gąbki grubości mniej więcej 2-3 cm oraz materiału obiciowego. Tego typu dekoracyjne panele ścienne najlepiej pochłaniają dźwięki, oczywiście jeśli mowa o typowych produktach wnętrzarskich. Są oczywiście specjalne panele akustyczne o wiele lepszych parametrach, ale nie mają one walorów dekoracyjnych. Panele tapicerowane dostępne są w wielu formatach, wzorach i kolorach.Panele dekoracyjne 3D – oprócz walorów estetycznych poprawiają rozpraszanie dźwięku dzięki nieregularnej, falistej strukturze.

Panele ścienne z PCV – wykonane z odpornego na wilgoć i promieniowanie UV tworzywa sztucznego (polichlorku winylu) panele ścienne PCV mają często trójwymiarową strukturę, przypominająca lamel ścienne. Dzięki temu skutecznie załamują fale dźwiękowe i poprawiają akustykę pomieszczenia. Jednak w mniejszym stopniu tłumią odgłosy dochodzące zza ściany.

Panele drewniane i drewnopodobne – mają słabsze właściwości wyciszające niż panele tapicerowane. Mają za to szereg innych zalet.

Wyciszenie sypialni, salonu, pokoju dziecięcego i nie tylko…

Gdzie warto zastosować dźwiękochłonne panele? Oczywiście najbardziej oczywista przestrzeń to sypialnia i pokój dziecięcy. W tym pomieszczeniach dobra akustyka i wyciszenie są najważniejsze. To tam śpimy, relaksujemy się czy spędzamy czas na nauce. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby dekoracje z paneli ściennych stworzyć w salonie.

Panele na ścianę, które pełnią funkcję zarówno wyciszenia, jak i dekoracji sprawdzą się jednak także w wielu innych przestrzeniach. Kilka przykładów to:

  • Przedpokój, w którym panele ścienne pomogą wyciszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz.
  • Sale konferencyjne – ogólna poprawa akustyki.
  • Biura i open-space – zwiększenie komfortu pracy i skupienia.
  • Kina domowe – odtworzenie kinowego dźwięku przestrzennego.
  • Hole i korytarze – redukcja rozchodzenia się dźwięku.

Projektowanie akustyki z panelami ściennymi

Układ, rodzaj i ilość zamontowanych paneli powinny być precyzyjnie dostosowane do specyfiki pomieszczenia i jego przeznaczenia. W dużych salach możemy potrzebować większej liczby paneli, zwłaszcza w newralgicznych miejscach odbioru i emisji dźwięku. W mniejszych wnętrzach wystarczą rozmieszczone punktowo powierzchnie dźwiękochłonne. Ważne jest również uwzględnienie innych materiałów wykończeniowych – miękkie dywany, zasłony, meble tapicerowane również wpływają na akustykę. Skonsultowanie projektu z akustykiem lub specjalistą z dziedziny budownictwa pozwoli osiągnąć optymalną jakość akustyczną dla danej funkcji pomieszczenia.

Panele ścienne to nie tylko modny designerski dodatek do wnętrz. Ich rola w kształtowaniu komfortowej przestrzeni akustycznej jest nie do przecenienia. Dzięki właściwościom dźwiękochłonnym i dekoracyjnym możemy cieszyć się wnętrzami wolnymi od uciążliwego pogłosu i nadmiernego poziomu hałasu. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone przyniosą wymierne korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i wydajności pracy.