Ściana z paneli tapicerowanych w salonie

Ściana za telewizorem w salonie to przestrzeń, która pod względem dekoracyjnym stanowi często centralny punkt tego pomieszczenia. Warto więc pomyśleć o ciekawej dekoracji tej przestrzeni. Jednym z efektownych rozwiązań, które ma dodatkowo sporo praktycznych zalet jest ściana z paneli tapicerowanych w salonie. Nie tylko dodają one wnętrzu charakteru i wizualnie je ocieplają. Pomogą Ci także wyciszyć i ogrzać salon. Ponadto, łatwo je zamontować i zdemontować, co pozwala na szybką metamorfozę salonu. Dziś sprawdzamy więc, jakie zalety mają panele tapicerowane w salonie, jak zrobić taką ścianę i ile to kosztuje.

Ściana za telewizorem z paneli tapicerowanych – zalety takiego rozwiązania

  • Panele tapicerowane do salonu są bardzo proste w montażu. Ścianę za telewizorem z paneli tapicerowanych wykonasz sam w zaledwie jedno popołudnie. O tym jak zamontować panele tapicerowane przeczytasz w dalszej części artykułu. Ich montaż nie wiąże się z żadnymi inwazyjnymi i skomplikowanymi pracami.
  • Szeroki wybór formatów, kształtów i kolorów daje szerokie możliwości aranżacyjne. Panele ścienne do salonu wykorzystasz zarówno we wnętrzach nowoczesnych, ekstrawaganckich aranżacjach glamour, jak i minimalistycznym salonie scandi.
  • Ściana za telewizorem z paneli tapicerowanych to nie tylko dekoracja. Panele tapicerowane skutecznie poprawiają także akustykę pomieszczenia. Nie tylko redukują pogłos w salonie, wytłumiają także dźwięki dochodzące zza ściany. Jest to więc dobry pomysł, jeśli za ścianą masz hałaśliwych sąsiadów. Warstwa paneli stanowi także dodatkową barierę termiczną. Nie jest to co prawda główna funkcja paneli, ale zawsze docieplają one trochę pomieszczenie.
  • Panele tapicerowane to także świetny sposób na ukrycie niewielkich defektów ściany czy starej, nieatrakcyjnej już nawierzchni. Skutecznie zamaskują niewielkie pęknięcia, zarysowania, starą farbę itp.
  • Panele tapicerowane pokryte są odporną na plamy i łatwą w pielęgnacji tkaniną. Najczęściej jest to miły w dotyku welur.

Panele tapicerowane w salonie

Jakie panele tapicerowane do salonu – wybieramy kształt i kolor

Decydując się na panele tapicerowane do salonu, do dyspozycji masz całkiem szeroką gamę wzorów i kolorów. Zacznijmy od formatów paneli tapicerowanych. Najpopularniejsze są:

  • panele tapicerowane prostokątne i kwadratowe,
  • panele tapicerowane heksagonalne (szcześciokątne),
  • panele tapicerowane płotek.

Panele ścienne kwadratowe to klasyka, która sprawdzi się w niemal każdej aranżacji. Heksagonalny format idealnie wpisuje się w aranżacje inspirowane nowoczesnymi trendami. Natomiast panele typu płotek wykorzystuje się częściej w sypialniach czy pokojach dziecięcych. Co nie znaczy jeszcze, że przy odrobinie wyczucia nie da się z nich stworzyć dekoracyjnej ściany także w sypialni.

Na rynku dostępne są panele w różnych kolorach, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dużą popularnością cieszą się oczywiście stonowane odcienie szarości, beżu czy jasnego brązu, które budują spokojną i harmonijną atmosferę. Alternatywnie, możesz zdecydować się na żywsze barwy, takie jak bordo, butelkowa zieleń, głęboki granat czy cegła, nadające wnętrzu wyrazistego i intrygującego charakteru. Warto również rozważyć panele w odcieniach bieli lub czerni, które stanowią doskonałe tło dla innych elementów wystroju i pozwalają wyeksponować ich walory. Niezależnie od tego, na jaki kolor i kształt się zdecydujesz, pamiętaj, aby dopasować panele do ogólnego stylu i kolorystyki salonu, tworząc spójną i przytulną przestrzeń. Nie bój się eksperymentować z różnymi kombinacjami kształtów i barw, aby stworzyć ścianę, która będzie odzwierciedleniem Twojej osobowości i upodobań.

Jak zrobić ścianę z paneli tapicerowanych w salonie?

Montaż ściany z paneli tapicerowanych nie jest ani trudny ani czasochłonny. Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie ściany, na której mają zostać zamontowane panele, aby określić wymaganą liczbę i rozmiar paneli. Następnie należy przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak poziomica, ołówek, miarka i klej montażowy lub taśmy dwustronne – w zależności od rodzaju paneli i zaleceń producenta. Bardzo ważnym etapem jest staranne wytyczenie układu paneli na ścianie, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny. Możesz zdecydować się na klasyczny, symetryczny układ lub poeksperymentować z asymetrią i nierównomiernym rozmieszczeniem paneli dla uzyskania bardziej dynamicznego i nowoczesnego wyglądu. Warto skorzystać z pomocnika lub poprosić kogoś o asystę, aby ułatwić montaż. Sam montaż ogranicza się zwykle do nałożenia kleju na tylną stronę paneli i dociśnięcie ich do ściany.

Montaż paneli tapicerowanych w 6 krokach

Stopniowo montuj panele, postępując zgodnie z instrukcją, uważając na równomierne rozmieszczenie i dopasowanie do krawędzi ściany. Nie zapomnij o odpowiedniej wentylacji obszaru roboczego, gdyż niektóre kleje i materiały mogą wydzielać specyficzny zapach. Po zakończeniu montażu możesz cieszyć się nową, designerską ścianą w salonie! Aby podkreślić jej walory, rozważ dodanie oświetlenia, np. taśm LED lub punktowych lamp, które wydobędą fakturę i głębię paneli.

Ścianę z paneli tapicerowanych w salonie wykorzystasz także za kanapą:

ściana z paneli tapicerowanych za kanapą

Czy panele tapicerowane ocieplają i wyciszają salon?

Jedną z niewątpliwych zalet ściennych paneli tapicerowanych w salonie jest to, że działają one jako izolator termiczny i akustyczny. Dzięki znajdującej się wewnątrz tapicerowanych paneli piance, panele skutecznie pochłaniają dźwięki, co jest niezwykle przydatne w salonie, gdzie często odbywają się głośne spotkania towarzyskie lub oglądany jest telewizor. Specjalna konstrukcja paneli tapicerowanych sprawia, że dźwięki nie odbijają się od ściany, lecz są wchłaniane, co znacznie poprawia akustykę wnętrza. Ściana z paneli tapicerowanych za telewizorem to więc doskonały wybór, jeśli posiadasz zaawansowany system kina domowego. Salony często borykają się z problemami związanymi z pogłosem i echem, które utrudniają swobodną rozmowę czy komfortowe oglądanie filmów. Panele tapicerowane skutecznie redukują te niedogodności, tworząc przyjemną i komfortową atmosferę.

Co więcej, panele tapicerowane pełnią również funkcję izolacji cieplnej. Pomogą Ci utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i chronią przed utratą ciepła. Dzięki temu salony z panelami tapicerowanymi pozostają ciepłe i przytulne w chłodniejsze dni, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić na ogrzewaniu. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i komfort w salonie. Wnętrze staje się bardziej przyjazne, umożliwiając pełne relaksowanie się i odpoczynek, bez niepożądanych czynników zewnętrznych, takich jak hałas czy niekorzystne warunki termiczne. Uzyskanie optymalnego komfortu akustycznego i termicznego jest kluczowe dla stworzenia przyjaznej i spokojnej przestrzeni w salonie, w którym spędzamy wiele czasu na odpoczynku, rozrywce czy spotkaniach z najbliższymi.

Ile kosztują panele tapicerowane do salonu?

Koszt paneli tapicerowanych do salonu może być zróżnicowany, w zależności od wybranych materiałów, rozmiaru i liczby paneli, a także marki producenta. Panele tapicerowane kupuje się często na sztuki. Dzięki temu kupisz ich dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Dlatego tak ważne jest dokładne rozplanowanie dekoracji z paneli. Ile kosztują panele tapicerowane do salonu? Średnia cena w przeliczeniu na m2 oscyluje między 100 a 200 zł. W pierwszej chwili może wydawać się tu dużym wydatkiem. Pamiętaj jednak, że panele ścienne tapicerowane położysz samodzielnie. Osczędzasz więc na kosztach tzw. „robocizny”.

Niezależnie od budżetu, panele tapicerowane są doskonałą inwestycją, która nada salonowi wyjątkowego charakteru i stworzy przytulną, komfortową przestrzeń do relaksu i spędzania czasu z bliskimi. Wprawdzie ich koszt może być nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych ścian, ale oferują one niepowtarzalny styl, trwałość i funkcjonalność, która z pewnością zwróci się z nawiązką w postaci estetycznej satysfakcji i komfortu użytkowania. Warto więc rozważyć tę opcję, aby stworzyć niepowtarzalne i przyjazne wnętrze w Twoim salonie.